Jesteś tutaj: Strona główna > Zbiory > Nowe w kolekcjach muzeum > Alfons Dunin-Borkowski w śląskiej kolekcji malarstwa polskiego

Alfons Dunin-Borkowski w śląskiej kolekcji malarstwa polskiego

Już w listopadzie 2014 roku Muzeum Śląskie, dzięki uzyskanemu grantowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wartości 100 tys. zł, wzbogaci się o nowy, unikatowy obiekt. Dzieło Podjazd lisa Alfonsa Dunina-Borkowskiego, zapomnianego, a jednocześnie wybitnego artysty, uzupełni jedne z najciekawszych zbiorów malarstwa polskiego w muzeach polskich.

Przez wiele lat twórczość artysty wywodzącego się z klasy mistrzowskiej Jana Matejki była w ogóle nieznana. Dopiero dzięki wystawie Artyści ze szkoły Jana Matejki, zorganizowanej przez Muzeum Śląskie w 2004 roku, dzieła tego malarza po raz pierwszy po wojnie zostały zaprezentowane na ekspozycji muzealnej. Niestety, większość jego dorobku zaginęła na wschodzie. W polskich kolekcjach znajduje się zaledwie jedna rozbudowana praca artysty – Jeźdźcy u wodopoju – w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz Podjazd lisa odnaleziony po latach w kolekcji prywatnej jest szansą na zaprezentowanie twórczości Dunina-Borkowskiego szerokiej publiczności. Zakup dzieła otrzymał dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł z programu „Kolekcje muzealne”, dzięki czemu powiększył o temat myśliwski ciągle odtwarzaną od czasu restytucji placówki kolekcję dawnego malarstwa polskiego.

Obraz Podjazd lisa został namalowany w niewielkiej wsi Ziemblice niedaleko Planty, rodzinnej miejscowości Borkowskiego, położonej w powiecie staszowskim, nieopodal Gór Świętokrzyskich. Czas powstania obrazu, 1889 roku, przypada na wczesny, lecz już dojrzały okres w twórczości artysty przed jego wyjazdem na wschód. Alfons Dunin-Borkowski zaledwie dwa lata wcześniej zakończył studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie i rozpoczął samodzielną twórczość artystyczną. „Obraz malowany precyzyjnie, z dbałością o końcowe wykończenie charakterystyczne dla maniery akademickiej, wykazuje jednak wielką dojrzałość warsztatową, która stanowi o jego zaskakująco dużej wartości” – komentuje Katarzyna Jarmuł, kurator Galerii Malarstwa Polskiego 1800–1945. Przedstawia motyw dość popularny w ówczesnej sztuce polskiej, zainspirowany codziennym życiem na wsi oraz scenami ukazującymi polowania. Podjazd lisa przez ponad 100 lat był własnością jednej rodziny, stanowiąc część dużej krakowskiej kolekcji obrazów polskich malarzy XIX wieku. W czasie II wojny był przechowywany w Kossakówce, później powrócił do macierzystych zbiorów.

Jest to już trzecia dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kolekcje”. Przypomnijmy, że w 2013 roku Muzeum Śląskie otrzymało łącznie 300 tys. zł na zakup obrazu Niebezpieczna przeprawa autorstwa Józefa Brandta, najważniejszego reprezentanta „szkoły monachijskiej”, który wzbogacił zbiory malarstwa polskiego, oraz rysunków Edmunda Monsiela, które uzupełniły kolekcję Działu Plastyki Nieprofesjonalnej.

Alfons Dunin-Borkowski (1850–1918) – artysta malarz, absolwent warszawskiej Klasy Rysunkowej, gdzie uczył się pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego, i Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której studiował u Władysława Łuszczkiewicza i Leopolda Loefflera, a od 1882 roku u Jana Matejki. Już w czasie studiów pokazywał swe prace w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w warszawskim Salonie Krywulta, a później także w Towarzystwie Zachęty w Warszawie oraz we Lwowie. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe (Przy kufelku, Chora żona, U wodopoju), batalistyczne (Bitwa pod Cudnowem, Epizod z roku 1863) i myśliwskie (Polowanie na niedźwiedzia, Połów ryb na oścień).

Zakup obrazu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Odtwarzacz