Przemysł Śląski w produkcji zbrojeniowej XX wieku

Ekspozycja w charakterze studium magazynowego prezentuje udział i rolę śląskiego przemysłu militarnego XIX i XX wieku w wytwarzaniu surowców, materiałów oraz gotowych egzemplarzy broni, uzbrojenia oraz oporządzenia wojskowego. Na jej potrzeby przygotowaliśmy oryginalny schron przeciwlotniczy z roku1939 znajdujący się w piwnicach Muzeum Śląskiego. Wypełniają je unikatowe obiekty militarne m.in.: taczanka wz.36 - legendarny pojazd konny pozwalający na prowadzenie ognia z ckm-u w ruchu) oraz biedka wz.33 (podstawowy środek transportu ckm-ów, moździerzy oraz amunicji w czasach II RP). Zarówno biedka jak i taczanka są jedynymi w Polsce egzemplarzami udostępnionymi dla zwiedzających.

Ozdobą ekspozycji jest armata ppanc. kalibru 37mm wz.36. - wizytówka możliwości produkcyjnych przemysłu polskiego II RP. Ponadto zobaczymy stalowy schron przenośny zbudowany z myślą o pracownikach procesu produkcyjnego huty „Batory”, oraz schron przeciwodłamkowy odnaleziony w czasie robót budowlanych przy Silesia City Center. Całość uzupełnia amunicja artyleryjska I i II wojny światowej, sprzęt optyczny i łącznościowy, uzbrojenie ochronne, kawaleryjskie, fragmenty zestrzelonych samolotów.

Historyczna amunicja artyleryjna oraz elementy pojazdów pancernych

Fragment ekspozycji: Przemysł śląski w produkcji zbrojeniowej XIX i XX wieku

Armata ppanc. kalibru 37mm wz.36

Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląskiego oraz z Muzeum w Zamościu, w Biłgoraju, w Tomaszowie Lubelskim, w Lubaczowie oraz z kolekcji prywatnych.

Wystawa jest czynna we wtorki i czwartki w godz. 12.00 - 17.00, lub po uprzednim kontakcie z Działem Oświatowym Muzeum Śląskiego, tel. 032 25 85 661-3, w. 316.

Ekspozycję może jednocześnie zwiedzać maksymalnie 10 osób.

W kolejnych etapach rozwoju ekspozycji zostanie ukazany wysiłek cywilnej i wojskowej obrony przeciwlotniczej zindustrializowanych obszarów Śląska w II WŚ. Rozpoczęliśmy już gromadzenie historycznych środków produkcji, lecz ich eksponowanie ze względu na gabaryty jest możliwe jedynie w nowej siedzibie naszego muzeum – terenie byłej kopalni „Katowice”. Wśród zabytkowych zabudowań dawnej kopalni prezentujemy młoty, prasy, obrabiarki w tym szczególnie interesujące wiertarki poziome do produkcji luf armatnich z wyjątkowo cenną wiertarką, na której wykonywano lufy do słynnych armat Flak 8,8 cm mod. 36, 37, 41. Obecnie teren dawnej kopalni „Katowice” nie jest przygotowany do stałego udostępniania ekspozycji> dotychczas można było go zwiedzić jedynie podczas dwóch edycji „Nocy w Muzeum” w latach 2008 i 2009. Na obszarze nowej siedziby Muzeum można również zobaczyć kolekcję schronów biernych i bojowych.

Nożyce do stali wielofunkcyjne, 1919, prezentowane na terenie kuźni dawnej kopalni „Katowice”

Schron bierny przeciwodłamkowy, prezentowany na terenie dawnej kopalni „katowice”

Schron bierny przeciwodłamkowy, II wojna światowa, prezentowany na terenie dawnej kopalni „Katowice”

Ekspozycja maszyn przemysłowych w warsztacie mechanicznym dawnej kopalni „Katowice”

Kurator wystawy: Piotr Sworzeń

-----------------------------------

Ankieta

W jaki sposób najczęściej dowiadują się Państwo o wydarzeniach organizowanych w naszej instytucji?