Lech Majewski. Podziemne słońce. Wideo-art, rzeźba

Finisaż wystawy "Lech Majewski. Podziemne słońce"

8.11 (niedziela), godz. 18.00
Miejsce: Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

W programie:
18.00 – zwiedzanie wystawy „Lech Majewski. Podziemne słońce” (P-4)

18.30 – projekcja filmu pt. „Podziemne słońce” autorstwa Magdy Grundwald, ilustrującego proces powstawania wystawy (Audytorium, P-4)

19.00 – spotkanie z Lechem Majewskim, które poprowadzi prof. Piotr Zawojski – filmoznawca, medioznawca, kulturoznawca (Audytorium, P-4)

[19.09-8.11.2015]

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Punktem wyjścia do wystawy jest prezentacja dzieła Bruegel Suite - tryptyku wideo zakupionego do zbiorów Muzeum Śląskiego w 2014 roku. Wystawa obejmuje prace artysty, wideo-arty z trzech najsłynniejszych cyklów powstałych w latach 2005-2015: Krew Poety (2006), Ćwiczenia z Bruegela (2011) oraz cyklu najnowszego Supermarket Dante (2015), stworzonego pod wpływem Boskiej Komedii Dantego, zrealizowanego na Śląsku. Wszystkie dzieła - filmowe poematy inspirowane twórczością wielu artystów z przeszłości - zmuszają do namysłu, rzucając wyzwanie nowej przestrzeni.

"Lech Majewski tworzy swoje obrazy za pomocą kamery.[...] To wielowymiarowe opowieści, labirynty zmuszające widza do pogłębionej refleksji".

Agnieszka Mori