Jesteś tutaj: Strona główna > Edukacja > Wydarzenia > Świąteczna jazda z MŚl

Świąteczna jazda z MŚl

 

Już po raz trzynasty w okresie świątecznym po torach Śląska i Zagłębia będzie mknął zabytkowy tramwaj, w którym zostaną zaprezentowane eksponaty związane z Bożym Narodzeniem. „Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim” zagości w Bytomiu, Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej i Zabrzu, a także w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie i Czeladzi. Przygotowaną ekspozycję zwiedzimy od 16 grudnia do 6 stycznia.

 

Uwaga!
Ze względu na warunki pogodowe mogą wystąpić różnice w rozkładzie jazdy zabytkowego tramwaju. Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.

ROZKŁAD JAZDY>>>


W świątecznym tramwaju zobaczymy monumentalną szopkę z kilkudziesięcioma figurami wykonanymi ręcznie przez Józefa Szypułę z Czechowic-Dziedzic, anioły autorstwa Antoniego Mazura z Zawoi i Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej oraz kostiumy i rekwizyty kolędników. Pasażerowie będą mieli okazję przyjrzeć się także archiwalnym fotografiom i pocztówkom bożonarodzeniowym. W radosną atmosferę świętowania wprowadzą nas żywe, najprawdziwsze na świecie choinki przystrojone tradycyjnymi ozdobami wykonanymi ze słomy, bibuły, wiórów drzewnych i opłatków.   Wystawę krążącą po Śląsku i Zagłębiu będzie można zwiedzać na wybranych przystankach lub – dzięki współpracy z KZK GOP – odbyć niecodzienną przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów.

 


 


 

Poprzednie edycje „Świątecznej jazdy…” zostały bardzo ciepło przyjęte przez mieszkańców naszego regionu, którzy wraz z rodzinami chętnie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas ostatniej akcji wystawę zwiedziło około 4500 osób. Kolejna edycja ekspozycji prezentowanej w świątecznym tramwaju ma przekonać mieszkańców regionu do bezpośredniego, otwartego obcowania ze sztuką i kulturą mającą korzenie w naszym codziennym życiu, tradycyjnych obrzędach i zwyczajach ludowych. Wystawa skierowana jest nie tylko do zainteresowanych historią i obyczajowością Bożego Narodzenia, lecz do wszystkich, którzy w ferworze przedświątecznych przygotowań zechcą zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i poczuć atmosferę tych niezwykłych świąt.


Przejazd tramwajem jest bezpłatny.

 

Autorzy projektu: Krzysztofa Frankowska-Piechowicz, Leszek Jodliński
Realizacja: Beata Bieniek, Danuta Piękoś, Barbara Willak
Kurator ekspozycji oraz autor scenariusza: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko
Aranżacja: Mariusz Paluchiewicz, Barbara Skrzeczek

  


 

Partnerzy akcji


 
Główny partner

 

 


Kilka słów o partnerze głównym:

TAURON Ciepło to jedno z największych przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce. Spółka powstała
we wrześniu 2011 roku z połączenia dwóch firm dostarczających ciepło na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. W kwietniu 2012 roku spółka TAURON Ciepło przejęła trzy spółki wytwórcze. Dzięki integracji firma w pełni koordynuje proces wytwarzania, dystrybucji i obrotu ciepłem, co pozwala efektywniej pracować i spełniać oczekiwania Klientów. TAURON Ciepło dostarcza ciepło, ciepłą wodę użytkową oraz zaspokaja inne potrzeby cieplne na terenie Katowic, Chorzowa, Świętochłowic, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi, Sławkowa, Olkusza, Bukowna, Klucz, Zawiercia oraz Łaz. Prowadzi również swoją działalność w Tychach, Kamiennej Górze, a od stycznia 2014 roku także w Bielsku-Białej. W trosce o środowisko naturalne TAURON Ciepło inwestuje w nowoczesne technologie niskoemisyjne i poszukuje innowacyjnych rozwiązań. Modernizuje obecną infrastrukturę, rozbudowuje sieci dystrybucyjne, istniejące źródła wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, jak również prowadzi wiele inwestycji odtworzeniowych.

TAURON Ciepło eksploatuje ponad 1 tys. km sieci i 3,5 tys. węzłów cieplnych, za pośrednictwem których dostarcza ciepło do blisko 4 tys. klientów, czyli prawie 700 tys. osób.

TAURON Ciepło S.A.
ul. Grażyńskiego 49
40–126 Katowice

www.tauron-cieplo.pl


 

Sponsor

 


Partnerzy medialni  

 

   
 

 


 

-----------------------------------

Ankieta

W jaki sposób najczęściej dowiadują się Państwo o wydarzeniach organizowanych w naszej instytucji?