Spotkania z archeologią

Dział Archeologii Muzeum Śląskiego zaprasza na cykl wykładów poświęconych archeologii, które poprowadzą badacze oraz naukowcy.

MASZKOWICE – PREHISTORYCZNA FORTECA SPRZED PONAD TRZECH I PÓŁ TYSIĄCA LAT

13.04, godz. 17.00 / wstęp 1 zł / sala A / poziom -3

Wykład przybliży odkrytą podczas badań wykopaliskowych Instytutu Archeologii UJ w Maszkowicach unikatową konstrukcję w postaci kamiennego muru obronnego. Jest to jeden z kilku najstarszych w Europie i najstarszy w Polsce przykład kamiennej architektury obronnej. Poznamy różne aspekty osad z epoki brązu, zostaną zaprezentowane metody badań archeologicznych oraz propozycje interpretacji tego unikatowego odkrycia.

Prowadzenie: dr hab. Marcin S. Przybyła, Instytut Archeologii UJ

BADANIA ANTROPOLOGICZNE POCHÓWKÓW ZBIOROWYCH NA PRZESTRZENI DZIEJÓW

8.06, godz. 17.00 / wstęp 1 zł / sala I / poziom -4

Wykład przedstawia analizę antropologiczną oraz rekonstrukcję zwyczajów pogrzebowych związanych ze składaniem zmarłych w szczególnym typie obiektów sepulkralnych – grobach zbiorowych.

Prowadzenie: dr hab. Anita Szczepanek, Ośrodek Archeologii Gór i Wyżyn IAiE PAN, Collegium Medicum UJ