AKADEMIA WIDEO-ARTU

Czym jest Akademia wideo-artu?

Zapraszamy na całoroczny cykl spotkań poświęconych sztuce wideo, mający na celu analizę tej dziedziny twórczości z perspektywy historycznej. Wykłady połączone z prezentacjami poświęcone będą jego rozwojowi, aż do współczesności, kiedy wideo czy instalacje multimedialne stały się powszechnie stosowaną formą artystycznej wypowiedzi, traktowaną na równi z innymi mediami.

Krótki zarys historii wideo-artu, z uwzględnieniem najważniejszych, kluczowych dla jego rozwoju artystów i zdarzeń, zaprezentują czołowi artyści oraz historycy i teoretycy sztuki.

Najbliższe spotkania:

4.04.2017, godz. 17.00

czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego, poziom -2

ul. T. Dobrowolskiego 1

wstęp wolny

WIDEO-PERFORMANS LAT 80. I 90. XX WIEKU
Wykład Józefa Robakowskiego – artysty, historyka sztuki, autora filmów, cykli fotograficznych, wideo-artów, rysunków, instalacji oraz projektów konceptualnych. Prowadzący przybliży początki wideoperfomansu powstałego z połączenia dwu odrębnych typów działań artystycznych. Ich koegzystencja stwarza odmienną formę przekazu, nową artystyczną jakość.

6.06, godz. 17.00

sala A, poziom -3

ul. T. Dobrowolskiego 1

wstęp wolny

NO MAN’S LAND. SZTUKA WIDEO ARTYSTEK
Wykład dr Mariki Kuźmicz – historyczki sztuki, kuratorki, autorki tekstów o sztuce. Na spotkaniu poznamy efekt wprowadzenia na rynek w drugiej połowie lat 60. XX w. pierwszych lekkich kamer wideo, które szybko stały się bardzo popularne m.in. wśród artystek. Za pomocą kamer opowiadały one osobiste historie, tworząc jednocześnie uniwersalne manifesty.