14.12 // Sztuka kobiet w „Sztuce czytania”. Zapraszamy na promocję książki o śląskich artystkach

Wydana przez Muzeum Śląskie w Katowicach książka „Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1880-2000” będzie tematem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Sztuka czytania”. Zapraszamy 14 grudnia o godz. 18.00 do czytelni Biblioteki Muzeum Śląskiego.

W trakcie spotkania odbędzie dyskusja na temat albumu, który podejmuje szczególny i dotąd niezbadany w odniesieniu do Śląska temat sztuki kobiecej, jej rozwoju w kontekście historycznym i społecznym regionu od 2. połowy XIX w. do czasów nam współczesnych. Punktem wyjścia do powstania publikacji stała się zorganizowana w 2012 r. w Muzeum Śląskim wystawa o tym samym tytule. Erika Pollack, Gertrud Staats, Urszula Broll, Zofia Rydet, Aleksandra Polisiewicz, Natalia Lach-Lachowicz – to wybrane artystki spośród ponad 130, których prace złożyły się na wspomnianą wystawę.

Do podzielenia się refleksjami na temat sztuki kobiet zaproszono osoby z różnych środowisk – muzealnych, uniwersyteckich, artystycznych. Dzięki temu publikacja, będąca zbiorem esejów o zróżnicowanej tematyce, nie tylko poszerza kontekst wystawy, ale również aktualizuje stan wiedzy o sztuce tworzonej przez kobiety na Śląsku. Wśród nich są Ślązaczki oraz artystki spoza tego regionu, które tutaj znalazły swoje miejsce do życia i pracy.

Gośćmi i uczestnikami panelu będą: dr Joanna Filipczyk – kierownik Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego, badaczka sztuki polskiej XIX i XX w. oraz nowoczesnej sztuki środowiska opolskiego, dr Dorota Głazek – specjalistka z zakresu historii architektury, prof. Agata Jakubowska – autorka licznych publikacji poświęconych twórczości kobiet i problematyce gender w sztuce współczesnej, dr hab. Irma Kozina, autorka m.in. tekstów na temat architektury województwa śląskiego po 1945 r. w pracy zbiorowej „Sztuka Górnego Śląska”, które zainicjowały zainteresowanie architekturą tworzoną przez katowickie środowisko architektoniczne czasów PRL-u, Marcin Romeyko-Hurko, historyk sztuki, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie, Beata Wąsowska, malarka, projektantka, animatorka wydarzeń artystycznych, Teresa Dudek Bujarek, historyk sztuki, muzealnik i kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, a także Katarzyna Jarmuł i Joanna Szeligowska-Farquhar, historyczki sztuki, kuratorki wystawy „Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1880–2000”. Moderatorem dyskusji będzie Maciej Ulewicz, dziennikarz, twórca programu Kultura do Kwadratu. Podczas spotkania można będzie zakupić książkę w promocyjnej cenie.

Muzeum Śląskie w Katowicach, realizując swoją misję, tworzy przestrzeń dla dialogu w celu lepszego poznania Śląska, Polski i Europy. Dobrą okazją do takiego dialogu jest prowadzony w Bibliotece Muzeum Śląskiego cykl spotkań o książce i przy książce pod hasłem „Sztuka czytania”. Dyskusja towarzysząca wydaniu publikacji wpisuje się w ideę tych spotkań i stanowi doskonałe dopełnienie zamysłu prezentowania książek związanych tematyką lub też osobą autora z województwem śląskim.

Sztuka czytania” / „Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1880-2000”

14 grudnia / godz. 18.00

Czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego