13.12 // Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Daniego Karavana. Spotkanie z Andą Rottenberg

13.12.2016, godz. 17.00
Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1
Galeria jednego dzieła, zbiórka przy kasach, poziom -2
We wtorki wstęp do Muzeum jest bezpłatny

Anda Rottenberg – jedna z najwybitniejszych kuratorek sztuki, historyk sztuki oraz krytyk – będzie gościem Muzeum Śląskiego 13 grudnia. O godzinie 17.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Daniego Karavana Reflection / Odbicie / אָפּשפּיגלונג w Galerii jednego dzieła.

Podczas spotkania Anda Rottenberg opowie o twórczości Daniego Karavana, przybliży liczne tropy interpretacyjne stworzonego przez niego lustrzanego dzieła oraz objaśni wykorzystane przez artystę symbole. Zwiedzający będą mogli także wspólnie z kuratorką zastanowić się, w jakim sensie dzieło Karavana realizuje koncepcję sztuki zwaną site specific oraz jak można powiązać wystawę z twórczością Williama Szekspira.

Anda Rottenberg w latach 1993–2001 była dyrektorką Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Jest autorką cenionych publikacji na temat sztuki, m.in. Sztuka w Polsce 1945-2005 i Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80. Była kuratorką polskiego pawilonu na międzynarodowych wystawach, m.in. na Biennale w Wenecji, Stambule i São Paulo, oraz licznych wystaw, m.in. Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce w Martin-Gropius-Bau w Berlinie.

Daniel (Dani) Karavan znany jest w świecie sztuki jako autor monumentalnych założeń rzeźbiarskich. Pochodzący z Tel Awiwu artysta tworzył instalacje rzeźbiarskie w wielu miejscach świata, m.in. w Izraelu, Francji, Niemczech, Korei Południowej czy Japonii. W Polsce po raz pierwszy zaprezentował swoją twórczość na wystawie MAKOM w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury w 2015 roku.

Wystawa w Muzeum Śląskim jest czynna do września 2017 r.

Więcej o wystawie

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu: 32 213 08 70