7.03 // Kto zrozumie artystę? W „Sztuce czytania” premiera katalogu i filmu dokumentalnego o instalacji Daniego Karavana

7.03.2017 r., godz. 17.30
Biblioteka Muzeum Śląskiego
ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice

wstęp wolny

 

Jak reżyserować film dokumentujący akt twórczy? Czy istnieją metody dotarcia do wrażliwości artysty, by w rezultacie przekazać widzom prawdę o nim samym oraz procesie kreacji, który obserwujemy? Róża Fabjanowska i Sławomir Malcharek odwiedzą Muzeum Śląskie ze swoją nową realizacją. 7 marca zapraszamy do czytelni Biblioteki na podwójną premierę w ramach cyklu „Sztuka czytania”.

 

 

Róża Fabjanowska i Sławomir Malcharek z Muzeum Śląskim współpracują od początku powstania projektu Galerii Jednego Dzieła. Towarzyszyli Leonowi Tarasewiczowi, Carole Benzaken i Daniemu Karavanowi przy kreacji ich monumentalnych instalacji w tym właśnie miejscu. Od wielu lat realizują też filmy dokumentalne dla Telewizji Polskiej, a ich głównymi aktorami często są artyści i świat sztuki. Ich autorstwa są m.in. Portret totalny Krzysztofa M. Bednarskiego (2013) oraz Ikona na drogę (2008).

Mówimy, że artysta jest bytem wolnym, żyjącym w swoim własnym świecie. Jak zatem zrobić film dokumentalny o jego kreacji, nie ingerując w ten świat, nie naruszając granic, nie burząc pewnych rytuałów? Jest to bardzo trudne, trzeba stać się niewidocznym, a zarazem być tuż obok i rejestrować każdy efemeryczny moment towarzyszący aktowi tworzenia dzieła sztuki. Nie każdemu się to udaje. Jednak naszym gościom, Róży i Sławkowi, artyści mówią o sprawach niezwykle intymnych.

Jak zatem to robią, jak docierają do istoty aktu twórczego? Czy jest jakaś recepta na dobrą współpracę z artystą? Czy istnieje mapa, według której można się poruszać po bogatym świecie sztuki? O swojej pracy opowiedzą nam doświadczeni dokumentaliści, którzy od wielu lat obracają się w kręgu sztuki oraz mniejszości etnicznych w Polsce i tworzą piękne, ujmujące obrazy pozwalające szerokiej publiczności odwiedzić niedostępne światy. 

Spotkaniu w muzealnej Bibliotece towarzyszyć będzie premiera katalogu poświęconego instalacji Daniego Karavana Odbicie/Reflection/אָפּשפּיגלונג. Wydawnictwo zawiera tekst kuratorski Andy Rottenberg oraz wypowiedź samego artysty, odkrywającego symbolikę i wielość interpretacji lustrzanego dzieła sztuki. Tego wieczoru katalog będzie można zakupić w promocyjnej cenie.

 

Materiał filmowy: oprowadzanie kuratorskie Andy Rottenberg po wystawie Daniego Karavana