Jesteś tutaj: Strona główna > Centrum Scenografii Polskiej > WYDARZENIA > „Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie” rusza w Polskę!

„Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie” rusza w Polskę!

Przed nami kolejne prezentacje choreodokumentu autorstwa Rafała Urbackiego, Kai Kołodziejczyk i Anu Czerwińskiego, które odbędą się w ramach projektu Kształt rzeczy daje różne cienie realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w programie Scena dla tańca 2016. Pokazy adresowane są do mieszkańców miejscowości, dla których temat pracy, Śląska i ciała kobiety może stanowić ciekawy aspekt w dyskusji o tożsamości. Każdorazowo prezentacja składać się będzie z trzech modułów: warsztatów, spektaklu oraz dyskusji.

fot. Sonia Szeląg

Terminy prezentacji:
21.10.2016 Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli
23.10.2016 Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu
29.10.2016 Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji
30.10.2016 Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie
3.11.2016 Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
5.11.2016 Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu

Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie autorstwa Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego to przedsięwzięcie z pogranicza filmu, tańca współczesnego, scenografii, pracy naukowej i działań społecznych, kreujące opowieść o pracy kobiet na Śląsku. Projekt Urbackiego i Czerwińskiego ukazuje mechanizm funkcjonowania pamięci pracy, stanowi unikatową opowieść o dziejach regionu ukazaną za pomocą nowej formy – choreodokumentu. Kształt Rzeczy to kontynuacja ich aktywności artystycznej skupionej wokół Śląska. Autorzy kreują wizję myślenia o mitologii postindustrialnej przestrzeni z perspektywy znaczącego wkładu kobiet w rozwój regionu. Silesia poprzez swoją wielowymiarowość po raz kolejny staje się fascynującym miejscem do snucia wciąż nowych historii zakorzenionych w biografiach mieszkańców.

produkcja: Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego
koncepcja i reżyseria: Rafał Urbacki
choreografia i wykonanie: Kaya Kołodziejczyk
realizacja filmu, zdjęcia, montaż: Anu Czerwiński
światło, asystent kamery: Ewa Włoszczuk
reżyseria światła: Marek Kutnik
współpraca naukowa: Marta Konarzewska, Irena i Roman Gatysowie
w filmie występują: Barbara Ropka, była pracownica Fabryki Porcelany „Bogucice” i Irmgard Jaworska, była pracownica KWK „Katowice”
tancerki w filmie: Natalia Handzlik, Katarzyna Koziorz
producent wykonawczy: Marlena Hermanowicz
asystent produkcji: Radosław Lis
asystent planu: Marceli Michalik
obecna w procesie: Sonia Egner
współpraca: DR Silesia, Fundacja Giesche, MDK „Bogucice-Zawodzie”

Prezentacje spektakli w ramach projektu Kształt rzeczy daje różne cienie realizowane są we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2016.