Jesteś tutaj: Strona główna > Centrum Scenografii Polskiej > Festiwal Nowej Scenografii > Projekt Szkloki. Szklane domy

Projekt Szkloki. Szklane domy

INSTALACJA SCENOGRAFICZNA ANNY KACZKOWSKIEJ
PROJEKT SZKLOKI. SZKLANE DOMY

Instalacja autorstwa Anny Kaczkowskiej jest częścią projektu scenograficzno-fotograficznego „Szkloki. Szklane domy” realizowanego w ramach 4. edycji Festiwalu Nowej Scenografii (22–25.09.2016 r.).
Inspiracją do stworzenia instalacji stały się wspomnienia reżyserki i scenografki teatralnej Agaty Dudy-Gracz pochodzące z okresu dzieciństwa spędzonego w jednym ze śląskich blokowisk. Utarty i powszechny pogląd o nieciekawym, „szarym” charakterze śląskich osiedli z epoki PRL-u został skonfrontowany z barwną opowieścią artystki postrzegającej ówczesną rzeczywistość z własnej – dziecięcej – perspektywy. Instalacja jest autorską interpretacją tychże wspomnień.

Szkloki. Szklane domy
Projekt scenograficzno-fotograficzny Marleny Hermanowicz (Muzeum Śląskie, Centrum Scenografii Polskiej), w którym to scenografia pełni rolę narzędzia kreacji umożliwiającego stworzenie w nie-miejscach miejsc – instalacji opartych na rozmowach z osobami publicznymi. Przemyślenia, marzenia oraz fantazje Agaty Dudy-Gracz, Magdaleny Kumorek czy Jacka Cygana dotyczące Śląska staną się pretekstem do stworzenia mikroświatów, a niezwykłe portrety w wykreowanych instalacjach wykona Bartłomiej Jan Sowa. Wystawa zdjęć zaprezentowana zostanie wiosną 2017 r. w przestrzeniach miejskich.